Zajęcia pozalekcyjne turystyczno-krajoznawcze (1h)

09.06.2020r.

Dzień dobry!

Temat: Kredownia w Wicku.

W ubiegłym tygodniu zachęcałam Was do wycieczki do Wapnicy nad Jezioro Turkusowe. Prowadzi tam  niebieski szlak turystyczny zwany"Nad Zalewem" zaczynający się w Międzyzdrojach. Na trasie tego szlaku leży kredownia w Wicku (około 4,5 km od Międzyzdrojów) i znajduje się ona na terenach Wolińskiego Parku Narodowego. Jest to miejsce po kopalni odkrywkowej( rodzaj kopalni, w której wszystkie prace wydobywcze odbywają się na powierzchni, nie pod ziemią) kredy. Wszystkie wyrobiska wraz z otaczającymi murawami ziołoroślinnymi  podlegają ochronie.



Panuje tutaj ciepły mikroklimat.Temperatura podłoża ( ziemi) latem sięga niekiedy do 60°C i dlatego występują tu rośliny ciepłolubne takie jak: kocanki piaskowe, rozchodnik ostry, rozchodnik wielki, macierzanka piaskowa, goździk kartuzek.  Na kwiatach roślin można spotkać wiele gatunków motyli i innych owadów.

Kocanka piaskowa
Rozchodnik ostry



Rozchodnik wielki

Goździk kartuzek

Macierzanka piaskowa











 Złoża kredy w rejonie Wicka powstały przed wiekami, kiedy to na dnie płytkiego ciepłego morza osadzały się resztki morskich żyjątek, a stworzona w ten sposób bryła kredy została przetransportowana tutaj przez lądolód ( gruba warstwa lodu przykrywająca wielki obszar ziemi, zbudowana ze śniegu i lodu. Rozpływa się na boki pod wpływem własnego ciężaru). 
 
Przed wojną kredę wydobywano na potrzeby fabryki cementu w Lubinie. Po 1945 wydobywano ją by wykorzystać jako nawóz rolniczy lub do wyrobu pasty do zębów. Wydobycie kredy trwało do  do około 1985 roku.

Wkrótce wakacje, będzie sporo wolnego czasu, może wybierzesz się z rodzicami na wycieczkę niebieskim szlakiem turystycznym z Międzyzdrojów do Wapnicy, odwiedzając po drodze kredownię w Wicku. Zapraszam  na niebieski szlak "Nad Zalewem".

Komentarze

Popularne posty z tego bloga